INNE ZABIEGI

TERAPIA ENERGOTONOWA

Jest to najnowocześniejsza forma elektroterapii o wielokrotnie silniejszym i wszechstronniejszym działaniu
w stosunku do dotychczasowych metod tego typu. W rezultacie pacjent uzyskuje długotrwały efekt przeciwzapalny
i przeciwbólowy, a przy zastosowaniu specjalnego programu efekt odprężenia, ogólnej relaksacji i rewitalizacji.
Zwykle stosuje się od 5 do 10 zabiegów trwających ok. 45 minut. Wykonujemy zabiegi przy pomocy aparatu
HI TOP 184 produkcji niemieckiej (rok produkcji 2006).
Zabieg przeprowadza magister lub technik fizjoterapii.

LASEROTERAPIA

Jest uznaną metodą działania przeciwzapalnego, przeciwbólowego oraz podnoszącego siły odpornościowe organizmu. Zabiegi wykonywane są przy pomocy najnowocześniejszego lasera biostymulacyjnego ze skanerem
o bardzo dużej mocy ( 1000 mW ) produkcji włoskiej (rok produkcji 2006). Zwykle wykonuje się ok. 10-15 zabiegów.
Zabieg przeprowadza magister lub technik fizjoterapii.

MAGNETOTERAPIA

Jest to nowoczesna metoda działania przeciwbólowego i przeciwzapalnego wykorzystująca pole magnetyczne niskiej częstotliwości. Terapia ta jest stosowna w wielu schorzeniach, w tym szczególnie narządu ruchu
i po urazach. Zabieg trwa ok. 20 min. i jest wykonywany aparatem MAGNOTER D 26 produkcji polskiej.
Zwykle wykonuje się ok. 10-15 zabiegów.
Zabieg przeprowadza magister lub technik fizjoterapii.

ELEKTROTERAPIA (inaczej elektrolecznictwo)

Dziedzina fizykoterapii (lecznictwa fizykalnego) zajmująca się leczeniem objawowym schorzeń m.in. układu ruchu
i neurologicznych za pomocą różnego rodzaju prądów leczniczych, w którym wykorzystuje się do leczenia prąd stały, modulowane prądy średniej częstotliwości oraz prądy impulsowe małej i średniej częstotliwości. Celem elektroterapii jest złagodzenie bólu i poprawienie ukrwienia stymulowanej tkanki. Przyspiesza wchłanianie obrzęków i wysięków śródstawowych.
Zabieg przeprowadza magister lub technik fizjoterapii.

Zabiegi elektroterapii wykonywane w Małopolskim Centrum Krioterapii:

 • Galwanizacja – zabieg elektroleczniczy polegający na przepływie przez część organizmu prądu stałego, wykorzystywany przeciwbólowo oraz przeciwzapalnie w leczeniu nerwobóli, chorób zwyrodnieniowych stawów kręgosłupa, porażeń wiotkich oraz zaburzeń krążenia obwodowego.
 • Jonoforeza – zabieg elektroleczniczy polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego jonów działających leczniczo. Działanie lecznicze jonoforezy to między innymi rozmiękczanie blizn, przeciwzapalne, odczulające, pobudzające naczynia krwionośne, znieczulające, rozszerzające i zwężające naczynia, bakteriostatyczne.
 • Prądy diadynamiczne DD – (zwane inaczej prądami Bernarda) wykazują one silnie działanie przeciwbólowe
  i przekrwienne.
 • Prądy interferencyjne – (prądy Nemeca) to prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością. Prądy interferencyjne, których częstotliwość zmienia się rytmicznie działają na skurcze mięśni szkieletowych, pobudzają mięśnie do skurczu (usprawnia krążenie obwodowe), wywołują efekt przeciwbólowy, usprawniają procesy odżywcze tkanek i metabolizm (przemiany materii).
 • Elektrostymulacja mięśni – wykorzystywany jest tu prąd stały impulsowy (płynący z przerwami). Elektrody umieszcza się na skórze w miejscach zwanych punktami elektromotorycznymi. Celem zabiegu jest pobudzenie mięśni do skurczu (mięśnie kurczą się i odpoczywają w rytm płynącego z przerwami prądu). Wykonuje się elektrostymulację mięśni porażonych (z uszkodzonymi nerwami doprowadzającymi impulsy) jako substytut naturalnych pobudzeń oraz zdrowych w celu wzmocnienia ich lub poprawy krążenia obwodowego.
 • Przezskórna stymulacja nerwów – elektrostymulacja przeciwbólowa.

ŚWIATŁOLECZNICTWO (Fototerapia) czyli leczenie światłem.

 • Sollux – promieniowanie tej lampy powoduje penetrację tkanek na małą głębokość, co prowadzi do ich rozgrzania, rozszerzenia naczyń krwionośnych i co za tym idzie wzmożenia ukrwienia i przemiany materii
  oraz zmniejszenia napięcia mięśni.
  Zabieg przeprowadza magister lub technik fizjoterapii.
 • Bioptron – terapia światłem bioptron poprawia mikrocyrkulację, harmonizuje procesy przemiany materii, wzmacnia system obrony organizmu, stymuluje procesy regeneracyjne i naprawcze, łagodzi ból i obniża jego natężenie.
  Zabieg przeprowadza magister lub technik fizjoterapii.

MASAŻE LECZNICZE

Pełna oferta różnych form masaży leczniczych m.in: segmentarnych, relaksacyjnych, limfatycznych, sportowych itd.
Zabieg przeprowadza doświadczony masażysta.

ULTRADŹWIĘKI

Są to drgania mechaniczne o częstotliwości wyższej niż 20 kHz. Jest to zabieg, który jest rodzajem mechanoterapii. W wyniku przejścia fali ultradźwiękowej do tkanek, dochodzi do powstawania w nich ciepła oraz do zjawiska określanego mikromasażem. Celem tego zabiegu jest działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe, przyspieszenie przepływu limfy w naczyniach limfatycznych i zwiększenie procesów wchłaniania, wytworzenie stanu przekrwiennego i powstaniu ciepła w tkankach, zmniejszenie napięcia mięśni, zwiększenie rozciągliwości tkanki łącznej w bliznach oraz przyspieszenie gojenia się ran.
Zabieg przeprowadza magister lub technik fizjoterapii.

KINEZYTERAPIA – ĆWICZENIA LECZNICZE

Szeroki zakres ćwiczeń ruchowych ogólnousprawniających, leczniczych i relaksacyjnych (metody specjalne, PNF, Mc Kenzie, TERAPIA MANUALNA). Ćwiczenia odbywają się na naszej sali gimnastycznej pod okiem specjalistów rehabilitacji leczniczej wg ustalonego programu indywidualnego lub w grupie.